Zaznacz stronę

Na polskim rynku od pewnego czasu dostępne są urządzenia zwane generatorami ozonu. Działają także firmy, które oferują systemy ozonowania. Do czego urządzenia te służą? Czym jest ozonowanie i jakie korzyści przynosi – na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Co to jest ozon?

To złożony z trzech atomów tlen. Jest jednym ze składników ziemskiej atmosfery. Chroni on wszystkie istoty żywe przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jego odkrycia dokonał w roku 1839 Christian Friedrich Schönbein. Prowadząc badania nad ozonem odkryto, że jest on bardzo silnym związkiem odkażającym. Właściwości odkażające ozonu są o wiele większe niż chloru. Tę właściwość zaczęto bardzo szybko wykorzystywać między innymi do uzdatniania wody pitnej.

Jak ozon powstaje?

Aby mógł on powstać, musi zajść jeden z dwóch czynników. Obecność promieniowania nadfioletowego to jeden z tych czynników. Drugi to wyładowania elektryczne. Dostępne na rynku urządzenia do sztucznego wytwarzania ozonu wytwarzają ozon obiema metodami. Najwięcej jednak ozonatorów wytwarza ozon wytwarzając wyładowania koronowe. Są one bardzo zbliżone do tych, które powstają w trakcie burzy. Małe generatory ozonu to urządzenia przeznaczone do użytku domowego oraz do odgrzybiania klimatyzacji w samochodach. Na skalę przemysłową budowane są jednak systemy ozonowania. Składają się one z wielu elementów, między innymi ze źródła zasilania generatora ozonu, który jest sercem całego systemu. W profesjonalnych przemysłowych systemach ozonowania stosuje się oczywiście generatory bardzo wydajne, które mogą wytworzyć w ciągu godziny pracy około 700 kilogramów ozonu. Do wytwarzania ozonu w ozonatorach niezbędny jest czysty tlen. W większości przypadków pochodzi on ze specjalnych butli napełnionych czystym tlenem.

Jakie są właściwości ozonu?

Cząsteczki ozonu po zetknięciu się z wirusami, grzybami, pleśniami, bakteriami powodują ich utlenianie. Mówiąc wprost: ozon zabija te drobnoustroje. Na jego działanie są bardzo wrażliwe między innymi bakterie Escherichia coli i salmonelli. Ozon usuwa także przykre zapachy: moczu, kału, dymu papierosowego oraz swąd spalenizny, świeżych farb. Neutralizuje też pestycydy, fungicydy, hormony i antybiotyki, którymi może być zanieczyszczona woda lub żywność. Eliminuje również pasożyty, które mogą bytować na żywności.

Gdzie wykorzystywane są systemy do ozonowania?

Silny środek dezynfekujący, jaki jest ozon znalazł zastosowanie między innymi do odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Domowe ozonatory wykorzystuje się także do ozonowania warzyw, owoców i innych produktów żywnościowych (na przykład mięsa). W domach możemy ozonować także oliwę, która następnie może być wykorzystana do przemywania trudno gojących się ran, do nawilżania wysuszonej skóry. Zdecydowanie najczęściej ozon jest jednak wykorzystywany do ozonowania wody i to zarówno w warunkach domowych, jak również w zakładach przemysłu spożywczego. W zakładach tych ozon służy między innymi do dezynfekowania hal, na których produkowana jest żywność. Wodny roztwór ozonu w zakładach tych wykorzystuje się także do dezynfekcji niezbędnych przy produkcji żywności urządzeń. Stosuje się go również w przechowalnictwie warzyw i owoców. Ozonowane są także zboża przechowywane w elewatorach, zioła i pasze dla zwierząt, woda w basenach. Ozon wypiera chlor także z zakładów produkujących celulozę. Coraz częściej do wybielania masy celulozowej służy właśnie ozon.

Ozon, który jest obecny w atmosferze otaczającej Ziemię chroni nas i inne żywe istoty przed szkodliwym działaniem promieniowania nadfioletowego. Jest bardzo silnym środkiem mającym właściwości dezynfekujące – działa znacznie silniej od chloru. Jest także środkiem o działaniu grzybo- i bakteriobójczym. Może zlikwidować też pleśnie i alergeny. Ozonowanie jest skuteczną metodą pozbycia się również przykrych zapachów, pozostałości środków chemicznych, pasożytów, bakterii i pestycydów z żywności. Jest bezpieczny i niezwykle przy tym skuteczny. Nie pozostawia żadnych szkodliwych produktów ubocznych.