Zaznacz stronę

W grudniu, w przedświątecznym zgiełku, widać sporo osób biegających z pięknymi roślinami o bajecznie czerwonych kwiatach, ułożonych gwiaździście na szczytach pędów. Te wspaniałe rośliny to poinsecje, zwane także gwiazdami betlejemskimi. Czyżby miały zastąpić choinki i świąteczne stroiki?

Walory ozdobne gwiazdy betlejemskiej

Wspaniały kwiat, jakim jest poinsecja z pewnością nie wyeliminuje innych ozdób bożonarodzeniowych. Na stałe jednak wdarł się na wigilijne stoły, jako atrakcyjna ozdoba świąteczna, a jego popularność wciąż rośnie. I to bynajmniej nie dlatego, że 12 grudnia obchodzimy dzień gwiazdy betlejemskiej, ustanowiony na cześć tych pięknych roślin. Niewiele osób wie o tym florystycznym święcie ale kwiaciarnie i sezonowe stoiska z ozdobami świątecznymi, pełne gwiazd betlejemskich, wyglądają i tak jakby udekorowane były na cześć tej rośliny.

O popularności poinsecji zadecydował nietypowy okres kwitnienia, przypadający właśnie na grudzień. Trzeba jednak wyeliminować pewien błędny pogląd. Ozdobą tej rośliny nie są kwiaty, jak wiele osób uważa, a liście wyrastające tuż pod kwiatostanami, przebarwiające się na atrakcyjny czerwony kolor. Są to tzw. przykwiatki. Same kwiaty pojawiają się na szczytach łodyg ale są bardzo niepozorne i większość z nas pewnie nie zwraca na nie nawet uwagi. Gwiazda betlejemska potrzebuje co najmniej 30 dni, w których przynajmniej 12 godzin na dobę jest zupełnie ciemno. Po tym okresie liście szczytowe się tak pięknie wybarwiają i przypada to zazwyczaj na grudzień. Oczywiście plantatorzy wywołują sztuczne zaciemnianie roślin aby wcelować terminem kwitnienia na okres Świąt Bożego Narodzenia. Wyhodowali też sporo odmian poinsecji, uzyskując rośliny o liściach przebarwionych na pomarańczowo, żółto czy biało. Tradycyjna czerwień jednak symbolizuje ciepło i miłość, jaką obdarzamy się na święta. Kwiaty w tym kolorze są zatem najpopularniejsze i pasują zazwyczaj najlepiej do świątecznego wystroju naszych mieszkań.

Jak dbać o roślinę?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup gwiazdy betlejemskiej, uważajmy jednak na spadki temp. I przeciągi, które zaszkodzą tej roślinie. Dlatego zanim zabierzemy ją z kwiaciarni, zadbajmy o dokładne owinięcie naszego egzemplarza w papier. Lepiej kupować też w ciepły i bezwietrzny dzień. Gdy dotrzemy do domu, roślinie zapewnijmy stanowisko jasne i niezbyt gorące (daleko od kaloryfera). Trzeba też często podlewać, tak aby ziemia nie wysychała zupełnie. Odpowiednio pielęgnowana gwiazda betlejemska przetrwa kilka tygodni. Rekordziści potrafią utrzymać ten kwiat w dobrej kondycji aż do… Wielkanocy! Tym samym roślina staje się się ozdobą bożonarodzeniowo-wielkanocną. Ale trzeba do tego nie tylko wytrwałości w pielęgnacji rośliny ale i nieco szczęścia. W międzyczasie na liściach, od spodu, mogą pojawić się drobne białe muszki. To mączlik szklarniowy, często przywlekany wraz z kupowanymi roślinami pochodzącymi z upraw szklarniowych. Jest trudny do wytępienia w warunkach domowych i łatwo przechodzi na inne kwiaty. Jeżeli zauważymy tego szkodnika, poinsecję należy od razu wyrzucić aby mączlik nie zaatakował innych roślin w domu.

Jeżeli razi nas czarna plastikowa donica, w jakiej zazwyczaj sprzedawane są rośliny, możemy ją owinąć ozdobnym papierem lub włożyć do osłonki i dodatkowo udekorować. Do dekoracji naturalistycznych będą pasować osłonki donic wykonane z materiałów naturalnych – drewniane lub wiklinowe. Do bardziej nowoczesnej dekoracji dobrze wpasuje się metalowa osłonka donicy. Do tego wystarczy dobrać odpowiednie dodatki – wstążki, świece, bombki. Można też oczywiście kupić w kwiaciarni gotowe dekoracje z poinsecją w roli głównej ale zachęcam do wykorzystania własnych pomysłów na ozdobienie tej rośliny.