Zaznacz stronę

Wypadające włosy to problem naprawdę dużej grupy ludzi. Należysz do niej? Jeśli tak, wiesz jakie to uczucie, gdy twoja fryzura staje się coraz bardziej przerzedzona, a włosy znajdujesz wszędzie, tylko nie na głowie. Dlaczego włosy wypadają? Sprawdź jakie są tego przyczyny.

Zadbane i gęste włosy postrzegane są jako oznaka naszego zdrowia i dbałości o wygląd. Jest to element, który zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn znacząco wpływa na poziom atrakcyjności. Wypadanie włosów jest przyczyną odczuwania dyskomfortu i stresu.

Przyczyny wypadania włosów:

To, że włosy wypadają może być zakodowane w naszych genach ale zazwyczaj uwarunkowane jest także stanem naszego zdrowia i stylem życia. Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być także przeżywanie silnego stresu lub depresji.

Gdy zauważymy, że zaczynamy tracić coraz więcej włosów, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników ponieważ głównymi czynnikami, przyczyniającymi się do wypadania włosów są:

 • Zbilansowana dieta, bogata w żelazo i cynk
 • Zaburzenia hormonalne, problem z tarczycą
 • Palenie papierosów
 • Choroby skóry głowy takie jak: grzybica lub łojotokowe zapalenie skóry
 • Częste infekcje, przeziębienia, grypa
 • Choroby onkologiczne, przyjmowanie chemioterapii
 • Okres poporodowy
 • Zatrucie toksynami
 • Przyjmowanie leków, na przykład antykoncepcyjnych, przeciwtarczycowych, kardiologicznych
 • Suszenie włosów zbyt gorącym strumieniem powietrza
 • Nadmierne tarcie ręcznikiem mokrych włosów
 • Szarpanie podczas rozczesywania

Zazwyczaj powody wypadania włosów nie są zbyt poważne i da się je zniwelować, stosując specjalistyczne preparaty zakupione w aptece. Najczęstszą przyczyną problemów z włosami jest niedobór mikro i makroelementów, osłabienie po chorobie.

Jeśli w ciągu dnia tracimy naprawdę dużo włosów, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem ponieważ może być to oznaka poważnej choroby.

Wypadanie włosów a pogoda:

Na wypadanie włosów mają również bardzo duży wpływ warunki atmosferyczne. Latem promienie UV i częste kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie, osłabiają strukturę włosa. Jesienią i zimą nasze włosy zmagają się z wiatrem i ujemną temperaturą, co sprawia, że elektryzują się i później ciężko je rozczesać. Niezależnie od pogody powinniśmy pamiętać o podstawowej pielęgnacji włosów i wspomagania ich odpowiednimi odżywkami. Bardzo pomocne jest także stosowanie w tym okresie witaminy A i preparatów zawierających skrzyp polny.

Inne przyczyny wypadania włosów:

Powodem wypadania włosów mogą być także zbyt częste zabiegi fryzjerskie, które ingerują w strukturę włosa. Jest to na przykład farbowanie włosów, tlenienie, trwała, czesanie z prostownicą. Z drugiej strony, nieregularne podcinanie włosów może powodować rozdwajanie się końcówek i ostateczne osłabienie włosa.

Chętnie korzystamy również ze środków do pielęgnacji, które zawierają alkohol i ogromną ilość substancji chemicznych. Stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków także nie pozostaje obojętne na kondycję naszych fryzur, chyba, że wybieramy renomowane preparaty DrHair. Zbyt mocne i wysokie upinanie włosów, tak zwane „ściąganie” także może stać się przyczyną ich wypadania.

Włosy są odbiciem naszego stylu życia i stanu zdrowia dlatego warto zwracać na nie uwagę a przede wszystkim o nie dbać.