Zaznacz stronę

Zdecydowana większość samochodów, które obecnie poruszają się po drogach naszego kraju jest wyposażona w układ klimatyzacji. Środowisko, które panuje w tym układzie sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Gromadzą się w nim także alergeny wziewne, bakterie i wirusy. Sygnałem, że z klimatyzacją dzieje się coś niedobrego świadczy brzydki zapach w aucie, czy ból głowy lub drapanie w gardle w czasie jazdy. Takie sygnały świadczą o tym, że konieczne jest odgrzybienie układu klimatyzacji. Obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod jest ozonowanie.

Czym jest ozon?

Ozon to nietrwały gaz, które charakteryzują wyjątkowe właściwości. Jest on alotropową odmianą tlenu, która powstaje na skutek promieniowa nadfioletowego lub wyładowań elektrycznych. Specyficzny zapach ozonu poznamy, kiedy po burzy zdecydujemy się pospacerować po świeżym powietrzu. W stanie naturalnym ozon obecny jest w górnej warstwie atmosfery. Zawdzięczamy mu obecność roślin i zwierząt, my także żyjemy dzięki temu, że w stratosferze jest obecny ozon. Chroni on bowiem wszelkie formy życia przed szkodliwymi promieniami UV. Badając ozon odkryto, że jest silnie działającym, naturalnym środkiem odkażającym. Postanowiono to wykorzystać budując generatory ozonu, w których w sposób sztuczny najczęściej za pomocą wyładowań koronowych wytwarzany jest ozon.

Jak można wykorzystać sztucznie wytworzony ozon?

Ozon sztucznie wytworzony przez systemy ozonowania ma bardzo wiele zastosowań i charakteryzuje się takim samymi właściwościami, jak ten wytwarzany siłami natury. Neutralizuje więc przykre zapachy (spalenizny, moczu, dymu tytoniowego), niszczy skutecznie i szybko pleśnie, grzyby, bakterie, wirusy, zabija mrówki faraona, mole, muchy i komary. Ozonator wykorzystywany do odgrzybiania klimatyzacji produkuje ozon w niskim stężeniu. Jest on więc bezpieczny dla ludzi. Proces ozonowania powinien być jednak zawsze przeprowadzany zgodnie z instrukcją dołączoną do ozonatora. Ozonowanie klimatyzacji będzie skuteczne tylko wtedy, kiedy temperatura wewnątrz kabiny samochodu nie przekroczy 25 stopni Celsjusza. Najlepiej też zabieg ten przeprowadzajmy w pochmurne dni; urządzenie nie może być wystawione na działanie promieni słonecznych. Ozon jest bardzo nietrwały, w wysokiej temperaturze ulega rozpadowi.

Jaki ozonator wybrać?

Zależy to od tego, czy planujemy kupić profesjonalny czy też raczej domowy ozonator. Niewielkie generatory ozonu sprawdzą się w warunkach domowych. Ich wydajność wynosi około 400 mg/h. Są więc mało wydajne, ale także stosunkowo tanie, kosztują maksymalnie 100 złotych. Za profesjonalny ozonator trzeba zapłacić o wiele więcej, ale jego wydajność będzie zdecydowanie większa. Takim profesjonalnym ozonatorem oczyścimy klimatyzację nie tylko w samochodzie, ale także w budynkach mieszkalnych czy w biurowcach. Jego wydajność powinna wynosić przynajmniej 1000 mg/h. Najbardziej wydajne, a więc i wyjątkowo skuteczne ozonatory mają wydajność powyżej 6000 miligramów w ciągu jednej godziny. Oznacza to, że czyszczą układ klimatyzacji szybko, sprawnie i skutecznie.