Zaznacz stronę

Wizyty u lekarza bardzo rzadko bywają przyjemnym doświadczeniem. Lęk przed “białym fartuchem” bywa czasem tak ogromny, że rezygnujemy z wizyty u lekarza, pomimo widocznych objawów choroby. Taka fobia potrafi być często dużo groźniejsza, niż papierosy czy wysoki cholesterol. Przecież odwiedzamy lekarza nie tylko wtedy, gdy jesteśmy chorzy. Fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia ma również profilaktyka.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Chyba żaden inny specjalista nie jest tak ważny dla zdrowia kobiety jak ginekolog. Regularne wizyty u ginekologa pomogą Ci nie tylko zabezpieczyć się przed różnego rodzaju infekcjami, ale również uchronią przed nowotworami i bezpłodnością. Z tych właśnie powodów dobry specjalista-ginekolog jest dla nas ważniejszy niż lekarz pierwszego kontaktu. Rocznie odnotowuje się około 3-4 tys. zachorowań na raka szyjki macicy, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie wszystkie choroby są tak niebezpieczne, jednak wiele infekcji i chorób przenoszonych drogą płciową może doprowadzić do bezpłodności. Pamiętaj! Nawet jeśli jesteś dziewicą, to nie znaczy że ten problem Cię nie dotyczy. Wiele z tych chorób można złapać na basenie lub w publicznych toaletach.

Być zdrowym, to nie wstyd!

Bardzo wiele dziewic wzbrania się przed wizytą u lekarza ze względu na trudny do przezwyciężenia wstyd. Bardzo często uczucie to jest tylko potęgowane przez opowieści koleżanek czy dramatyczne wpisy na forach internetowych. Zazwyczaj takie historie nie mają wiele wspólnego z prawdą. Oczywiście wizyta u ginekologa, zwłaszcza dla osoby, która nie rozpoczęła jeszcze współżycia, może być bardzo krępująca.

Z czym to się je?

Dlatego najważniejszy jest wybór dobrego lekarza. Tu z pomocą może przyjść mama lub inna osoba, którą bez stresu możemy zapytać o radę. Jeśli jednak nie masz w pobliżu kogoś, kogo darzysz zaufaniem, z pomocą przyjdą specjalne strony z opiniami pacjentów na temat dostępnych w mieście lekarzy. Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do takiej wizyty. Higiena to podstawa. Poza tym warto pomyśleć o wygodnym ubraniu, obcisłe rurki, z którymi będziesz się mocować przez kilka minut to ostatnie czego w tej chwili potrzebujesz.

Pierwsze koty za płoty

Pierwsza cześć wizyty to wywiad ginekologiczny. Będzie polegał na rozmowie i pozwoli Ci wybadać, z kim masz do czynienia. Jeśli lekarz okaże się wyjątkowo nieprzyjemny lub poziom twojego stresu sięgnie zenitu, zawsze możesz się wycofać i wybrać na wizytę do innego specjalisty. Choć zapewne nie będzie aż tak źle. Ta krótka rozmowa jest też idealną okazją, aby wspomnieć, że to twoja pierwsza wizyta u ginekologa. Dasz tym sygnał przeprowadzającemu badanie, aby zachował szczególną delikatność podczas badania oraz instruował jak masz się zachować.

To, czego kobiety nie lubią najbardziej

Najważniejszym elementem wizyty jest samo badanie ginekologiczne – i to właśnie jego najczęściej obawiają się kobiety podczas pierwszej wizyty u lekarza. Pamiętaj, najbardziej boimy się tego czego nie znamy. Badanie prawdopodobnie będzie dla ciebie odrobinę nieprzyjemne, jednak z reguły nie jest bardziej stresujące niż niejedna wizyta u dentysty.

Zostaniesz poproszona o rozebranie się od pasa w dół i zajęcie miejsca na fotelu ginekologicznym. Nie musisz ściągać skarpetek. Lekarz zacznie od zbadania twojego brzucha. Jeśli poczujesz jakikolwiek dyskomfort lub ból podczas uciskania nie wahaj się mu o tym powiedzieć! Kiedy kobieta ma za sobą inicjację seksualną, częścią badania jest obejrzenie pochwy, tobie jednak to nie grozi.

Strach ma wielkie oczy

Konieczne będzie jednak przeprowadzanie badania USG. Wielu lekarzy podczas pierwszej wizyty decyduje się na USG brzucha. Jest to znacznie mniej nieprzyjemna metoda.W przeważającej części przypadków na tym wizyta się zakończy. Jednak podczas kolejnej wizyty lekarz najprawdopodobniej zaproponuje badanie przez odbyt. Jest to konieczne, gdyż USG powłok brzusznych nie jest zbyt dokładne, a przez to obarczone dużym marginesem błędów. Z kolei przeprowadzenie badania przez pochwę nie wchodzi w grę, gdyż błona dziewicza zamyka częściowo dostęp do macicy. Jeśli jesteś dziewicą, nie powinnaś się na nie zgadzać. Co prawda istnieją już sondy tak małe, które nie są w stanie uszkodzić błony dziewiczej, jednak technologia ta dopiero się upowszechnia. Zanim zdecydujesz się na takie badanie, lekarz powinien poinformować Cię, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko naruszenia błon dziewiczych.

Trzask, prask i po strachu

Jak już wspominaliśmy powyżej, dobór właściwego specjalisty przy badaniu ginekologicznym u dziewicy, jest najważniejszy. Doświadczony lekarz wykona to badanie szybko i bezboleśnie. Będzie potrafił również wprowadzić odpowiednią atmosferę, tak abyś nie czuła zawstydzona. Cały proces nie będzie trwa dłużej niż trzy minuty. Pamiętaj! Twoje zdrowie jest warte więcej niż tych kilka krępujących minut. Takie badanie dostarczy ginekologowi bardzo wielu niezbędnych informacji oraz pozwoli wykryć ewentualne choroby i nieprawidłowości na bardzo wczesnym stadium rozwoju.