Zaznacz stronę

Każdy kibic piłki nożnej kojarzy gdański klub – Lechię. Gdańszczanie z powodzeniem biją się o czołowe lokaty w Ekstraklasie, chociaż ani razu nie sięgnęli jeszcze po mistrzostwo ligi. Jak na polskie warunki, jest to stosunkowo młody klub, jego historia jest jednak równie barwna, jak innych uczestników najwyższego szczebla rozgrywek piłkarskich w Polsce. Łączy nas piłka, wszystkich kibiców, dlatego warto wiedzieć, co kryje się za nazwami zespołów w tabeli Ekstraklasy. Co warto wiedzieć o „Lwach Północy”?

Baltia, Lechia, Budowlani

Jak każdy klub piłkarski, tak również Lechia przechodziła zmiany nazw w swojej historii. Od początku powstania – tuż po wojnie w 1945 roku – klub związany był z Biurem Odbudowy Portów i przyjął nazwę „Baltia”. Ta jednak zmieniła się już rok później w znaną nam „Lechię”. Pod tą nazwą Lechiści rozegrali również swój pierwszy mecz w I lidze przeciwko Cracovii – przegrali wtedy 1:5. Nazwa Lechia obowiązuje do dziś poza krótkim epizodem w latach 50., kiedy zgodnie z nakazem władz komunistycznych klub nazywany był „Budowlani”. A skąd wzięła się sama Lechia? Nazwa nawiązuje oczywiście do Lecha – legendarnego założyciela państwa Polskiego, ale wzięła się głównie od… klubu Lechii Lwów.

Lwy Północy

Lechiści mają dużo przydomków. Z wiadomych względów mówi się o nich po prostu „Budowlani”, nawiązując do komunistycznych początków klubu. Często pojawia się również hasło „biało-zieloni”, które nawiązuje z kolei do barw klubowych. Kibice lubią jednak nazywać zespół „Lwami” – to, umówmy się, ambitna nazwa, która przy okazji nawiązuje do klubowej maskotki – Gdańskiego Lwa.

Gdańskie sukcesy

W historii Lechii nie było niestety miejsca na wielkie sukcesy. Klub często pojawiał się na wysokich miejscach w tabeli, jednak ani razu Gdańszczanie nie zdobyli Mistrzostwa Polski. Ostatni duży sukces Biało-zielonych miał miejsce… 34 lata temu. Dokładnie wtedy „Lwy” zdobyły Puchar Polski. Od tamtej pory najwyżej Lechia znalazła się w 2010 i 20111 roku, kiedy dobrnęła do półfinału rozgrywek.

Kogo możemy oglądać w Lechii?

Chociaż skład zespołu nie dla wszystkich może być znany, o uszy na pewno obiły się nazwiska, które pojawiały się w Reprezentacji Polski – w Lechii grają obecnie tacy piłkarze jak Sebastian Mila, Sławomir Peszko czy Jakub Wawrzyniak. Zespół Lechii, jak na warunki ekstraklasy, jest mocny i doświadczony – nie wystarcza to jednak do tego, żeby zająć miejsce premiowane grą w europejskich pucharach. Najwyższą pozycję Gdańszczanie zajęli w sezonie 2013/2014, kiedy zakończyli rozgrywki na 4. miejscu. W kolejnych latach plasowali się na 5 pozycji. W obecnym sezonie Lechia ma szansę na to, żeby w końcu przełamać swoją pechową passę i zająć najwyższe miejsce od 1956 roku, kiedy finiszowała jako trzecia drużyna w kraju.

Najpiękniejszy stadion w Polsce?

Lechia Gdańsk swoje mecze rozgrywa na stadionie Energa Gdańsk, który został wybudowany w 2011 roku jako jeden z obiektów, na których rozgrywane były mecze Mistrzostw Europy w 2012 roku. Jego fasada zbudowana jest z modułów poliwęglanowych imitujących kolor bursztynu, co czyni z gdańskiego stadionu jeden z najpiękniejszych obiektów w Polsce. Stadion może pomieścić ponad 40 tys. widzów.

 

Piłkarskie fakty w serwisie ŁączyNasPasja