Zaznacz stronę

Leczenie specjalistycznymi metodami adresowanymi tylko do kobiet, psychoterapia holistyczna czy po prostu leczenie w najbliższej poradni odwykowej – który sposób leczenia wybrać? Poznajcie kilka sposobów spojrzenia na zdrowienie z alkoholizmu.

Leczenie w poradni odwykowej

Psychoterapia w poradni leczenia odwykowego odbywa się ok. 2, 3 dni w tygodniu popołudniami. Pierwszy etap psychoterapii może trwać nawet pół roku. W tego typu poradniach leczenia odwykowego udzielana jest pomoc także rodzinom alkoholików, którzy są współuzależnionymi.

Leczenie w ośrodkach specjalistycznych

Czyli leczenie w ośrodkach wyspecjalizowanych na przykład w określonych rodzajach uzależnienia albo adresowanych specjalnie do kobiet. Przykładem jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień kobiet terapiakobiet.pl specjalizujący się w uzależnieniach kobiet. To typ leczenia kompleksowego i wielotorowego, mogący pochwalić się specjalnym programem. Celem tego programu jest niesienie pomocy kobietom i ich rodzinom. Przy ośrodku działa specjalna Fundacja na Rzecz Pomocy Kobietom stworzona z myślą o paniach, których nie stać na kosztowne leczenie. Leczenie w takim ośrodku jest oparte na idei, że razem można osiągnąć więcej niż w pojedynkę. Środkiem do celu jest więc terapia grupowa, a także warsztaty i mitingi, dzięki którym uzależnione kobiety uczą się rozumieć swoje zachowanie i przygotować program zmian. Panie mają także możliwość otrzymania indywidualnych porad. Leczenie odbywa się z pełnym zrozumieniem faktu, że alkoholizm to choroba dotykająca całej rodziny. Potrzebne jest wzajemne zrozumienie i wybaczenie oraz wspólne wejście w proces zdrowienia.

Leczenie na oddziale dziennym lub całodobowym

Można leczyć się przez jakiś czas na oddziale stałego pobytu, a można też zrobić to na oddziale dziennym. Chodzi się do szpitala od poniedziałku do piątku i jest się tam w godzinach od 8 rano do 14. Podstawowa terapia powinna trwać co najmniej 8 tygodni. Jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, bo niektórzy mają po prostu za daleko do szpitala. Również nie zdaje to egzaminu wówczas, gdy wszyscy w rodzinie piją – wtedy lepiej skorzystać z leczenia w ośrodku całodobowym, gdzie czeka się na leczenie od kilku do kilkunastu tygodni, a osoby zobowiązane do leczenia przez sąd czekają nawet kilka miesięcy.

Leczenie zespołu abstynencyjnego

Na hospitalizację w oddziale zespołu abstynencyjnego nie trzeba długo czekać. Są to wyjątkowe sytuacje zagrażające życiu i pacjentów przyjmuje się od razu. Leczenie trwa od tygodnia do 10 dni. W tym czasie odbywa się podstawowy etap terapii i po tym czasie pacjenci są kierowani do poradni odwykowych lub grup anonimowych alkoholików.

Leczenie indywidualne u psychoterapeuty – terapia poznawczo – behawioralna

Innym rozwiązaniem jest samodzielne udanie się do psychoterapeuty i skorzystanie na przykład z terapii poznawczo – behawioralnej będącej rodzajem dyskusji na temat patrzenia na świat i na siebie oraz tego, jak zachowanie wpływa na nasze myśli oraz odczucia.

Psychoterapia holistyczna

To podejście holistyczne do terapii antyalkoholowej, czyli patrzenie zarówno na ciało człowieka, jak i na jego umysł oraz emocje i duszę. Metoda ta łączy ze sobą różne typy psychoterapii, czyli na przykład podejście psychodynamiczne łączy z podejściem humanistyczno – egzystencjalnym i behawioralno – poznawcze.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

To najnowszy trend w leczeniu alkoholizmu. Terapia polega na skoncentrowaniu się na tych działaniach, które są skuteczne. Głównym hasłem tego trendu są słowa „nie komplikuj”. Czyli nie należy naprawiać rzeczy, które się nie zepsuły.

Terapia Modelem Minnesota

To słynna metoda leczenia alkoholizmu powstała na przełomie lat 40 i 50 XX wieku w szpitalu w Minnesocie w USA. Powstała ona z połączenia dwóch sił – psychologa i psychiatry. Podstawy tej metody opierają się na połączeniu doświadczeń lekarzy i alkoholików, którzy trzeźwieli dzięki pomocy Grupy Anonimowych Alkoholików. Sposób ten polega na zindywidualizowanym podejściu do leczenia alkoholizmu, w którym dużą rolę odgrywa aktywny udział rodziny alkoholika. Program realizowany jest w ciągu 28 dni bardzo intensywnego leczenia.

Założeniem tej metody jest traktowanie alkoholizmu jako choroby, która różni się od innych chorób psychicznych. Alkoholizm jest jednocześnie traktowany jako choroba pierwotna, czyli nie będąca przejawem innych zaburzeń. Uzależnienie to jest również traktowane jako postępujące oraz śmiertelne i niezawinione. Leczenie opiera się również na traktowaniu alkoholików z szacunkiem i zrozumieniem. Terapię prowadzi się w oparciu o małe grupy, w których każdy pacjent traktowany jest w sposób indywidualny. Plan leczenia uwzględnia aktywny udział w procesie zdrowienia najbliższe osoby.