Zaznacz stronę

Podczas podróżowania można natknąć się na osoby żerujące na turystach. Nie stań się ich ofiarą. Żeby tak się stało, musisz wiedzieć jak oszukują inni. Tylko znając triki unikniesz bycia ich ofiarą. Zepsuty taksometr jest popularnym sposobem oszukiwania turystów
Wsiadasz do taksówki i dowiadujesz się, że taksometr nie działa. Taksówkarz podaje śmieszną cenę – potrafi skasować nawet cztery czy pięć razy więcej niż należy się za przejechanie danej trasy. Takie rzeczy zdarzają się na całym świecie – Polska wcale nie jest wyjątkiem. Najczęściej oszukują taksówkarze oczekujący przy lotniskach na turystów lub pracujący w pobliżu stacji kolejowych. Upewnij się, że taksometr naprawdę nie działa, negocjuj cenę z góry. Najlepiej jednak zmień taksówkę na taką z działającym taksometrem.

 

 

Przepełniony hotel

Taksówkarz poinformuje, że hotel, w którym planujesz zatrzymać się jest przepełniony i poradzi Tobie zatrzymanie się w innym miejscu. Zawiezie Cię do znacznie droższego hotelu. Jak uniknąć takiej sytuacji? Zadzwoń do hotelu, w którym masz rezerwację i potwierdź, że są miejsca. Poinformuj taksówkarza, że masz rezerwację w tym hotelu (nawet, gdy jej wcale nie posiadasz).

 

 

Bezpłatna bransoletka przyjaźni

Gdy podchodzą do Ciebie miejscowi i próbują założyć na rękę bransoletkę, nie pozwól. Będą domagać się pieniędzy albo Ciebie okradną.
Uważaj na osoby, które chcą Ciebie oczyścić z pozostałości ptasich odchodów lub innych zabrudzeń (często wymyślonych). Jest to ulubiony sposób złodziei na kradzież portfela lub portmonetki upatrzonej ofiary. Nie pozwalaj czyścić swojego ubrania, oczyść się samodzielnie. W ten sposób unikniesz kradzieży i związanych z nią późniejszych kłopotów.

 

 

Policjanci przebierańcy

Uważaj na fałszywych oficerów policji, którzy domagają się Twojego portfela albo paszportu. To złodzieje, a nie policjanci. Nigdy nikomu nie wręczaj swoich rzeczy, poproś o legitymację i zadzwoń na policję. Możesz też powiedzieć im, że paszport jest w hotelowym sejfie i zaproponuj im wspólny spacer do hotelu. Nigdy się na to nie zgodzą i odejdą.

 

 

Zabytek jest nieczynny

Uważaj na lokalnych ludzi, którzy poinformują Ciebie, że zabytek jest nieczynny i zaproponują pokazanie innego w zamian. Może to być wstęp do zapłacenia dużej kwoty za bilet lub kupienia czegoś za darmo. Kupuj bilety w kasie, nie wierz takim osobom.

 

 

Problem z bankomatem

Masz problem z bankomatem, a przyjazna osoba chce pomóc? Uważaj, prawdopodobnie chce zeskanować Twoją kartę i okraść Ciebie, gdy zapomnisz o tej sytuacji. Takie przypadki szczególnie często zdarzają się w Afryce Południowej, ale Europa także nie jest od nich wolna. Grasują szajki takich naciągaczy, dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym. Zawsze trzymaj kartę do bankomatu przy sobie i nie pozwól, aby osoba trzecia poznała Twój numer PIN.

 

 

Uważaj na żebraków

Często osoby starsze lub dzieci żebrzą na ulicach. Żebranie bywa przykrywką dla kradzieży kieszonkowych. Uważaj i nie pozwól zbliżać się do siebie, łapać za ręce, bo za chwilę możesz stracić pieniądze. Nigdy nie dawaj pieniędzy żebrakom, w ten sposób nie wesprzesz żadnego gangu.

 

 

Oferta zdjęcia

Nie pozwól, aby obca osoba robiła Tobie zdjęcie. Prawdopodobnie zniknie – niestety, razem z Twoim drogim aparatem fotograficznym. To jedyny sposób na uniknięcie takich kradzieży.

 

 

Uważaj na publiczne sieci wi-fi

Wyspecjalizowane gangi aranżują fałszywe hot spoty. Turyści korzystają z nich, tracąc hasła do komputerów i pozwalając oszustom na przejęcie wszelkich danych. Trzeba być bardzo ostrożnym. Zawsze pytaj w hotelu lub sklepie, które połączenie jest oficjalne i ma autoryzację. W ten sposób unikniesz dużych kłopotów.

 

 

Awaria roweru lub motoroweru

Twój rower uległ awarii tuż po wypożyczeniu. Wypożyczalnia będzie domagała się zapłaty. Tymczasem pojazd ukradł właściciel wypożyczalni lub jego przyjaciel, a Ty masz duże kłopoty. Czasem ktoś tnie nożem siedzenie, a wypożyczalnia domaga się zapłaty za uszkodzenie. Nie informuj, gdzie kwaterujesz, zostaw rower w bezpiecznym miejscu na noc, a unikniesz kłopotów. Jeśli ktoś uszkodzi rower, samodzielnie zleć naprawę w innym miejscu niż rekomendowane przez właściciela wypożyczalni. Zapłacisz mniej i ocalisz własne pieniądze.

 

 

Fałszywe bilety kolejowe i lotnicze

Ktoś próbuje Tobie sprzedaż tanie bilety lotnicze lub kolejowe ze zniżką. Uważaj, prawdopodobnie są to podrabiane bilety, a oszust wzbogaci się w Twoje pieniądze. Tylko stracisz na takiej transakcji. Bilety kupuj tylko w biurze podróży, zawsze bądź ostrożny. Ewentualnie możesz kupić bilety na stronie internetowej, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze.

 

 

Nie kupuj dywanów i biżuterii

Osoby sprzedające biżuterię lub dywany na ulicach oszukują. Są to często drogie podróbki, a turyści cieszą się z okazji. W sklepach kupisz prawdziwe perskie dywany i oryginalne szlachetne kamienie. Zapłacisz więcej, ale produkt będzie oryginalny i wart swojej ceny.

 

 

Fałszywe telefony

Podczas pobytu w hotelu ktoś z recepcji dzwoni i prosi o szczegóły Twojej karty kredytowej. Nie podawaj niczego, to oszuści, którzy chcą Ciebie oskubać z Twoich pieniędzy. Jeśli jest problem z kartą to idź do recepcji hotelowej go wyjaśnić.

 

 

Flirtujące lokalne kobiety

Panowie nie powinni zawierać przypadkowych znajomości w barze, bo taka znajomość skutkuje kradzieżą lub zapłatą zawyżonego rachunku za napoje. Są to niebezpieczne sytuacje. Bardzo atrakcyjne kobiety, mocno zainteresowane turystą powinny budzić ostrożność.

 

 

Podsumowanie

Trudne sytuacje mogą zdarzać się podczas podróży, nie jesteś w stanie uniknąć każdej. Jednak świadomość ich istnienia oraz ostrożność uchronią turystę przed kłopotliwymi sytuacjami. Nie pozwól się oszukać i nie padaj ofiarą oszustów. Z podróży przywoź tylko miłe wspomnienia.

 

Zainteresował Cię nasz poradnik? Kliknij tutaj po więcej porad dla turystów!