Zaznacz stronę

Podróż bez aparatu? Dla wielu z nas taka sytuacja jest czystą abstrakcją. Zabieramy ze sobą aparat licząc na piękne widoki i obiekty godne uwiecznienia. Aby móc spokojnie korzystać ze swego sprzętu fotograficznego w podróży i zapewnić mu bezpieczeństwo, warto zadbać o te akcesoria, które usprawnią transport sprzętu, zabezpieczą aparat oraz obiektywy, zaś w czasie wędrówek pozwolą na swobodne wykonywanie zdjęć z każdych warunkach.
Jakie akcesoria mogą okazać się przydatne miłośnikom fotografii podróżniczej? Jak bezpiecznie przewozić swój sprzęt z miejsca na miejsce?

Podróżowanie z aparatem znacznie ułatwiają profesjonalne torby i plecaki, projektowane z myślą o miłośnikach fotografii. Plecaki te umożliwiają nie tylko bezpieczne przenoszenie sprzętu, ale i jego odpowiednie ułożenie. Specjalne przegródki i kieszonki na aparat oraz obiektywy, mniejsze kieszonki na filmy lub karty pamięci, a wszystko to wykonane z materiały chroniącego przez wilgocią – oto podstawowe zalety takiego sprzętu. Asortyment jest tu szeroki. Zarówno torba na ramię jak i plecak może świetnie sprawdzić się w terenie, zaś wybór zależy od preferencji i potrzeb samego fotografa.

Oprócz większego bagażu do transportu sprzętu warto zadbać o mniejsze, praktyczne dodatki, znacznie ułatwiające fotografowanie w czasie drogi. Przydatne mogą okazać się zarówno torby biodrowe, jak i kurtki czy kamizelki fotograficzne. Od tradycyjnych ubrań turystycznych wyróżnia je ogromna ilość kieszonek, w których można przenosić niezbędny sprzęt.
Ci, którzy wybierają się w podróż z aparatem fotograficznym powinni również zadbać o odpowiednie środki do czyszczenia sprzętu. Specjalne ściereczki z mikrowłókna oraz pędzelki ułatwiają czyszczenie sprzętu z drobnych zanieczyszczeń. Warto zawsze mieć przy sobie zapasowe baterie oraz wężyki spustowe, które umożliwiają włączenie migawki bez konieczności dotykania aparatu. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy podróżują samotnie, a chcieliby wykonać sobie zdjęcie pamiątkowe.