Zaznacz stronę

Synagogę Izaaka Jakubowicza w Krakowie niekiedy zamiennie nazywa się również Synagogą Ajzyka – obie nazwy odnoszą si do jednego i tego samego miejsca. Gdzie szukać Synagogi? Otóż znajduje się ona na rogu ulic Izaaka (między innymi stąd się wzięła część nazwy, ale też stąd iż fundatorem budowy był bogaty kupiec Izaak Jakubowicz) i Kupa 18.

Budowa rozpoczęła się w roku 1638 i trwała z pewnymi problemami przez około 6 lat. Oczywiście aby rozpocząć prace budowlane konieczna była zgoda ówcześnie panującego władcy – Władysława IV, co nie sprawiło kupcowi najmniejszego problemu. Największym problemem był głośny i burzliwy sprzeciw głowy klasztoru luterańskiego, który oburzony był faktem, iż synagoga położona miała być bardzo blisko domów chrześcijan oraz obiektów sakralnych. Na szczęście sprzeciw ten nie zrobił wrażenia na władzach i z całym spokojem można było rozpoczynać prace budowlane.

Historia nie obeszła się jednak z tym miejscem zbyt łaskawie, bowiem kilkukrotnie była rabowana i niszczona, Po raz pierwszy miało to miejsce podczas potopu szwedzkiego. Po raz kolejny synagogę obrabowano w czasach zarazy w 1679 roku kiedy opiekunowie obiektu uciekli z niego zabierając wszystkie dobra. Niestety do dnia dzisiejszego większość z nich nie powróciła już z powrotem. Jednak największe straty pojawiły się podczas II wojny światowej ze strony hitlerowców. Nie dość że wnętrza uległy bardzo dużym uszkodzeniom, to jeszcze bezpowrotnie zaginęło wiele bardzo cennych dzieł sztuki. Po tych przykrych wydarzeniach przez długi czas miejsce to nie pełniło już swojej pierwotnej funkcji do jakiej zostało przeznaczone, a jedynie było miejskimi magazynami.

Przez pewien czas były plany przekształcenia dawnej synagogi w Polski Narodowy Kościół Katolicki, czego ostatecznie nie uczyniono, bowiem głośny sprzeciw wyraził krakowski Kongres Wyznania Mojżeszowego, który podjął starania o odzyskanie budynku i przywróceniu mu dawnej świetności. Co nie zakończyło się od razu sukcesem bowiem kilka lat później dawną synagogę przeją we władanie Związek Polskich Artystów Plastyków, który po generalnym remoncie wnętrz urządził tu pracownie rzeźbiarską aż do 1969 roku kiedy to artyści opuścili to miejsce, tym samym pozwalając na to by popadało w coraz to większą ruinę.

W 1989 roku w końcu gminie żydowskiej udało się odzyskać synagogę i powoli przystąpić do jej odnowienia. Co zakończyło się z sukcesem. Obiekt udostępniono turystom w 1997 roku, gdzie swoją siedzibę znalazło Centrum Edukacji Żydowskiej. Dziś w tym miejscu oprócz miejsca przeznaczonego do celów kultowych funkcjonuje sklep oferujące produkty koszerne.