Zaznacz stronę

Aktualnie z wagami mamy do czynienia niemal na każdym kroku. Każda wizyta kontrolna w przychodni lekarskiej zaczyna się od skontrolowania wagi; w sklepie ważymy warzywa, mięso, ciastka i inne produkty, które zechcemy nabyć; nie mówiąc już o lotnisku, gdzie pracownicy szczegółowo kontrolują ciężar naszej walizki. Przeto też, w zależności od zapotrzebowania, mamy dużo gatunków wag. Mamy wagi laboratoryjne, które dokładnie zmierzą położone na szalce okruchy, ale istnieją też wagi platformowe, przystosowane do ważenia wielotonowych artykułów. W jakich miejscach więc natrafimy na te wagi?

Co może być dziwne dla niektórych, waga platformowa ma niebywale duże zastosowanie, przeto znajdziemy ją w wielu totalnie różnych miejscach.Pierwsze skojarzenie jakie wiąże się ze słowem „waga platformowa” to duże ciężary. W wyniku czego taki wariant sprzętu mierzącego ciężar będzie na budowie, w rolnictwie, w warsztatach samochodowych i tym podobne. Taka waga platformowa musi posiadać niemały i solidny dźwig, ponadto ma obowiązek być wytrzymała, aby wytrzymać ciężar na przykład kilkutonowego samochodu. Platforma w takim przyrządzie składa się z mocnej blachy ze stali o kształcie kwadratu o wymiarach 150/150 centymetrów. Często platformę instaluje się na gruncie. Poprzez to nie musimy już podnosić dużego ciężaru, co na pewno bardzo upraszcza pracę.

Należy w tym miejscu także napisać jeszcze, iż bardziej zaawansowane rodzaje mogą po zakończonym pomiarze wydrukować kod kreskowy, zaś zdobyte dane od razu wysłać do komputera, w dużej mierze upraszczając całe ważenie.Jednak jednakowo powszechne są również dużo mniejsze modele wykorzystywane w przemyśle. Takie urządzenia, które mają udźwig sięgający sześćdziesiąt kilogramów używa się najczęściej w sklepach, które rozprowadzają cięższe towary.

Najnowsze urządzenia takiego rodzaju w wielu przypadkach mają opcję automatycznej kalkulacji wartości odnosząc się do masy towaru. Przeto w ich wypadku wystarczy jedynie ułożyć produkt na platformie, a urządzenie samo oblicza określone rezultaty i na końcu zlicza wartość towaru. Dzięki temu sprzedawca nie ma obowiązku już zapisywać każdego rezultatu ważenia, aby w kolejnym etapie własnymi rękami liczyć należność. Przy długiej pracy a oprócz tego bardzo dużej ilości kupców o pomyłkę w takim wypadku może być łatwo. Na koniec przypominamy, iż waga platformowa, tak jak każde nowoczesne wagi, posiada sporo certyfikatów, które gwarantują prawidłowy pomiar i absolutnie uniemożliwiają nawet niewielkie oszustwo podczas realizowania pomiarów.