Zaznacz stronę

Bolą cię dolna część brzucha i okolice krzyża oraz miewasz nawracające infekcje dróg moczowych? To najprawdopodobniej oznaka wypadania macicy. Powodem obniżenia się macicy jest rozciągnięcie mięśni, których zadaniem jest podtrzymywanie pochwy, odbytu i pęcherza moczowego. Co jeszcze warto wiedzieć o wypadającej macicy i jak leczyć tę dolegliwość?

Poprawne ułożenie macicy

Prawidłowo macica powinna leżeć w miednicy pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Kształt jej powinien być gruszkowy. Zazwyczaj ma około siedem centymetrów długości i pięć centymetrów szerokości. Oczywiście ta naturalnie ułożona macica może zmieniać swoją pozycję w zależności na przykład od napełnienia pęcherza.
Wszystko jednak może zmienić się, gdy mięśnie stają się zwiotczałe i nie potrafią skutecznie podtrzymywać macicy. Przy bardzo osłabionych mięśniach macica może wysunąć się. Może nawet pochwa wywinąć się na drugą stronę.

Przyczyny wypadania macicy

Jedną z przyczyn jest wypadanie macicy po porodzie. Może dojść do tego po serii porodów albo powodem może być jeden bardzo ciężki poród. Wówczas może dojść do rozciągnięcia się mięśni i zostają one osłabione. Inną przyczyną jest urodzenie dziecka o sporych wymiarach, czyli mającego powyżej czterech kilogramów. Jeszcze innym powodem wypadania macicy jest niedobór estrogenów w czasie klimakterium. Mniejsze wydzielanie hormonów powoduje, że tkanki wiotczeją. Macica może wypaść także w przypadku, kiedy kobieta wykonuje ciężką pracę fizyczną albo uprawia na przykład podnoszenie ciężarów lub inne ciężkie sporty. Czasami powodu należy szukać w genetyce – przyczyną może być genetycznie uwarunkowane zaburzenie metabolizmu kolagenu.

Objawy wypadania macicy

Wypadanie macicy może objawiać się bólem w pochwie albo uczucie parcia. Może pojawić się nieprzyjemne uczucie w czasie uprawiania seksu. Charakterystyczne są także trudności z wypróżnianiem się i oddawaniem moczu. Mogą także pojawić się zaparcia i hemoroidy. Wypadanie narządów rodnych objawia się również nietrzymaniem moczu oraz zakażeniem dróg moczowych.

Jak zapobiegać?

Wypadaniu narządów rodnych mogą zapobiec ćwiczenia mięśni kegla. Takie ćwiczenia można śmiało włączyć do swojego programu dnia, ponieważ nie zawierają zbyt wiele czasu. Można je wykonywać wszędzie i do tego rano, w południe czy wieczorem. Możecie je wykonywać także wówczas, kiedy stoicie w kolejce. Najpierw jednak warto sprawdzić, gdzie znajdują się owe mięśnie. Można to zrobić na przykład w toalecie. Spróbujcie powstrzymać oddawanie moczu i wyczujcie, za pomocą których mięśni udało Wam się to zrobić. Pamiętajcie, że przy ćwiczeniach mięśni kegla ważna jest regularność.

 

Informacje na temat badania ginekologicznego, które pomoże w leczeniu objawów wypadania macicy: http://www.medica2000.com.pl/jak-czesto-trzeba-byc-na-badaniach-ginekologicznych/